SDH Bělá nad Radbuzou

Hasičská zbrojnice SDH Bělá nad Radbuzou.

Kontakt na jednotku/sbor: http://hasicibela.wz.cz/

Historie hasičské zbrojnice:
V první polovině 80. let měli členové SDH Bělá nad Radbuzou velký úkol! Postupně se dospělo k závěru, že stávající hasičská zbrojnice už nebude vyhovovat při modernizaci techniky, a proto bylo přistoupeno k výstavbě nové hasičské zbrojnice, která je plně využívaná do dnešních dob. Výstavba byla zařazena do „Akce Z“ to znamenalo, že se bude provádět svépomocí. V říjnu 1981byl výborem organizace sestaven první rozpis brigád, a hned od počátku roku 1982 byly práce zahájeny. V březnu byla zbourána konírna a na uvolněném pozemku se začaly provádět výkopové práce. Ty v květnu byly dodělány a vše bylo připraveno k výstavbě základů celé budovy. Začala výstavba zbrojnice, brigády se vyhlašovaly městským rozhlasem a členové sboru velmi pečlivě sledovali, kdo z nich na výstavbě pracuje a kdo ne, což bylo i zveřejnováno. Hasičům ve výstavbě zbrojnice pomáhali také členové dalších společenských organizací i občané.
Aby byla stavba dokončena v termínu, bylo nutno pracovat každou sobotu a neděli. V červnu 1984 byly zhotoveny železné žebříky a kryt na šachtu pod schodištěm. Na jaře 1985 se bílilo, natíraly se dveře a prováděl se úklid celé budovy. Zde odvedly velký kus práce ženy, zejména členky hasičského sboru a také členky jiných společenských organizací. Prostranství před zbrojnicí bylo celé vyasfaltováno.
Dne 28. června 1985 byla zbrojnice slavnostně otevřena a předána do užívání hasičského sboru. Byla provedena prohlídka, na hřišti pak ukázka cvičení a večer se vše oslavilo taneční zábavou. Zbrojnice je moderní, vybavená garáží, dílnou a v patře budovy je velká klubovna a sociální zařízení. Dne 7. srpna 1985 byla zbrojnice zapsána jako ukončená stavba v „akci Z“ jejíž hodnota činila 100.800,- Kčs.
V roce 2012 prošla hasičárna modernizací, byly vymalovány vnitřní prostory zbrojnice a byla natřena fasáda. Vše si členové udělali svépomocí.

Datum pořízení fotografií: není datováno
Autor fotografií: Juraj Kondrys, archív SDH Bělá nad Radbuzou

Příspěvek byl publikován v rubrice Okres Domažlice se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..