SDH Folmava

Hasičská zbrojnice SDH Folmava.

Kontakt na sbor/jednotku: http://www.sdhfolmava.cz/

Historie hasičské zbrojnice:
Historické prameny uvádějí založení dobrovolného hasičského sboru ve Folmavě v roce 1878.
13.6.1878 byla vysvěcena stříkačka vikářem K. Hájkem. Slavnostní řeč držel člen sboru p. Robl.
1.9.1878 byl vysvěcen sborový prapor. Slavnosti se zúčastnilo 10 hasičských spolků v počtu 400 mužů Z českých sborů domažlický s hudbou, novokdyňský s hudbou, klenečský a koutecký. Z německých sborů všerubský s hudbou, nemanický s hudbou, hiršovský a fichtenbachský. Z bavorských sborů brodský, z Vosí hudbou. Kmotrou byla paní Roblová. Slavnosti byl přítomen okresní hejtman N. Ekrt, K. Lierhut s chotí (dárcové praporu), obecní a celní představení a mnoho hostí z okolí a Bavorska.

V roce 1964 byla zbourána hasičská zbrojnice „Pod lipou“ a technika byla uložena v garáži bytovky čp. 4. Byla to dvoukolová kára s příslušenstvím. V roce 1969 byla kára nahrazena stříkačkou PPS 8 a v roce 1983 stříkačkou PPS 12 z České Kubice.

V roce 1973 bylo započato budování nové hasičské zbrojnice v akci „Z“. Na stavbě pracovali všichni členové sboru, který měl v průměru 25 členů a to pod vedením předsedy Josefa Baura. Celková hodnota budovaného díla překročila částku 130 000 ,- Kč. Nejvíce se na budování podíleli Karel Nový, Štefan Hečko, Antonín Popela, Jindřich Moravec st. a ml. , Jan Příbek, Šimon Beneš, Josef Baur, Tomáš Kohel st. a ml. , Josef Duffek, František Krčmář, Pavel Vojvodík a další.
Slavnostní otevření zbrojnice se konalo u příležitosti „folmavské pouti“ v roce 1974. Slavnosti se zúčastnili zástupci okresu a NV obce Česká Kubice. Nejlepší a zasloužilí členové hasičského sboru byli oceněni diplomy a věcnými dary. Do nové zbrojnice byla uložena stávající technika.

Po revoluci, byla činnost hasičů na krátkou dobu přerušena, ale s návratem starosty Jindřicha Moravce do obce došlo k opětovnému zrození sboru to bylo v roce 1996 a již v roce 1998 došlo k první větší rekonstrukci zbrojnice, ta spočívala v přestavbě skladu PHM na sociální zařízení a výstrojní sklad, byl přestavěn na výčep. Dále byla vydlaždičkována garáž, opravena střecha a fasáda budovy. Náklady na rekonstrukci přesáhly 100 000,- Kč. Ty, byly v plné výši hrazeny obecním úřadem. Práci vykonaly členové sboru sami. V obci v té době zoufale scházela restaurace pro běžného občana a tak se brzy stala hasičárna centrem kulturního dění v obci. V tomto roce sbor dobrovolných hasičů ve Folmavě oslavil 120 let od založení.

V roce 2002 byla jednotka sboru vybavena cisternovou atomobilní stříkačkou na podvozku Tatra 138, byla po repasi a náklady na koupi 500 000,- Kč kryl obecní úřad v České Kubici a sponzoři.

V roce 2004 byla položena zámková dlažba kolem hasičárny, až k venkovnímu tanečnímu parketu za hasičárnou. Ten byl poté zastřešen pergolou. 2006 byla vyměněna původní 32 let stará dřevěná okna za nová plastová.

Píše se rok 2009 konkrétně 19. červen a pro hasiče z Folmavy, začíná rok a půl tvrdé práce. Během tohoto období, byla k jižní stěně objektu přistavěna nová garáž, nové sociální zařízení včetně sprchy pro mužstvo. Demolicí střední nosné zdi, byla propojena stará garáž s klubovnou, čímž vznikla kulturní místnost s kapacitou 70 lidí. Celá budova, byla překryta novým vazníkovým krovem a pokryta plechem. Kompletně celý objekt byl zateplen. Garáž byla osazena sekčními vraty na elektro pohon. Většinu prací na rekonstrukci zbrojnice odvedli členové sboru svépomocí. Náklady na rekonstrukci činily 1 700 000,- Kč. Tyto prostředky, byly uvolněny obecním úřadem v České Kubici pod který Folmava spadá. Na rekonstrukci hasičárny jsme odpracovaly 4 967 brigádnických hodin.
Za tuto činnost získal náš sbor od okresního sdružení v Domažlicích medaili za příkladnou práci. – informace zpracoval D. Kohel, SDH Folmava

Výstavba hasičárny:

Přístavba a rekonstrukce zbrojnice:

Současný vzhled zbrojnice (2015)

Autor fotografií: David Kohel

Příspěvek byl publikován v rubrice Okres Domažlice se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..