HZSP Tesla Rožnov

Hasičská stanice HZSP Tesla Rožnov pod Radhoštěm.

ZPÚ národního podniku Tesla Rožnov zajišťoval také první pomoc (provozoval sanitku), preventivní i represivní činnost a zabezpečení podniku PO mimo pracovní dobu – pochůzková činnost po jednotlivých provozech cca každé 4 hodiny. Složení směn bylo 7 hasičů (1 velitel, min. 2 strojníci) + spojař a dále do roku 1989 bylo 6 lidí na denní směně – velitel útvaru, oddělení prevence a sekretářka. Směny byly do roku 1992 12 hod po 4 směnách a potom 24 hod po 3 směnách a přebyteční hasiči, ze 4. již neexistující směny, byly propuštěni.

Po revoluci se areál np. Tesla rozpadl na 10 jednotlivých soukormých společností a ZPÚ přešel pod tzv. SVAS 1990-1992 (ostraha společných prostor a činností), TVC 1992-1994 (výroba barevných televizorů), ostatní divize se na provoz hasičské jednotky skládaly. ZPÚ tedy od roku 1992 přešel pod podnik výroby barevných televizorů, kde bylo největší požární nebezpečí a i nadále zajišťoval smluvní ochranu pro ostatní soukromé podniky v areálu. Poté byla zrušena centrální ostraha areálu Tesly a začala ho soukromě zajišťovat MOBA. Pracovní, platové i organizační podmínky zůstaly stejné mimo nařízeného přechodu na 24 hod. směny. To znamenalo zrušení jedné směny a tedy výrazné finanční úspory. K dispozici byla technika CAS 32 T-815, CAS 25 Š 706 RTHP (dlouhá kabina), CAS 25 Š 706 RTHP (krátká kabina), AP 27 T-148, DA 8 Avia A30, PPLA Avia (skříňová), Sanitka Š 1203. Až do do 1.1.1995 jezdil útvar i mimo areál podniku Tesla, prakticky po celém městě i blízkém okolí, než byla z dobrovolných hasičů v Rožnově vytvořena JPO kategorie II placená městem.

ZPÚ Tesla ukončil činnost v roce 1995 a pak ho převzala bezpečnostní agentura MOBA jako HZSP a později vedla jako JSDHP se zaměstnanci z povolání. Dne 1. ledna 1995 byla společností MOBA Slušovice s.r.o. zřízena jednotka hasičského záchranného sboru podniku a dochází k redukci početního stavu – 2 hasiči z každé směny museli odejít.

Dnes je v bývalé stanici firma, která provozuje autojeřáby.

Kontakt na sbor:

Datum pořízení fotografií: 13.2.2024
Autor fotografií: Jakub Morávek

Příspěvek byl publikován v rubrice Okres Vsetín se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..